Розробки
уроків з теми:
Загальний
план
будови
клітини.
Поверхневий
апарат
Урок № 1
Тема. Цитологія – наука про будову і функції клітин.
Мета:
Навчальна: розширити
уявлення учнів про клітини;
ознайомити з деякими
подіями з історії біології клітини;
формувати світогляд на
основі розуміння основних
положень сучасної
клітинної теорії,
Розвиваюча: розвивати творчу
активність та
пізнавальний інтерес учнів
Виховна: виховувати
працелюбність, старанність; продовжувати формувати гігієнічні навички,
етичні стосунки в колективі, бажання вчитися і знати якомога більше.
Обладнання: таблиці «Клітина
рослин», «Клітина тварин», підручник,
кросворд .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Основні терміни і поняття: цитологія, клітина,
мікроскоп, яйцеклітина, клітинна патологія.
Хід
уроку
І Організаційний етап.
1. Актуалізація
опорних знань..
Запитання до класу.
1.
Пригадайте, що вивчає наука цитологія?
2.
Що вам вже відомо про клітину?
3.
Наведіть приклади одноклітинних колоніальних і багатоклітинних
організмів?
4.
Що спільного і відмінного між одноклітинними колоніальними і
багатоклітинними організмами?
5.
Які властивості притаманні живим організмам.
2. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності
Клітини – структурні та функціональні одиниці
організмів. Найдрібніші живі організми побудовані з однієї клітини, найбільші –
з мільярдів клітин, кожна з яких виконує певну функцію та є відносно незалежною.
Ідея про те, що всі організми побудовані з клітин, стала одним із важливих
теоретичних досягнень в історії біології, позаяк створила єдину основу для
вивчення всіх живих істот. На клітинному рівні навіть найвіддаленіші види вельми подібні
будовою та біохімічними властивостями.
Проблемне запитання
– Як
вивчення клітин набуло експериментального характеру та перетворилося у важливу
галузь науки – біологію клітини?
ІІ. Етап визначення теми і мети.
IІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Простежимо
за деякими подіями в історії біології клітини.
–
Що передувало вивченню
клітини?
Загадка.
Дружина
німецького лікаря Роберта Коха – Емма
– зробила йому на день народження подарунок. Цей дар коханої жінки визначив
його майбутні наукові досягнення. З легкої руки Емми Р.Коху пощастило –
невдовзі він став лауреатом Нобелівської премії. Його ім'ям названа збудниця
туберкульозу. Роберт Кох відкрив також збудників холери, бубонної чуми, сонної
хвороби й правця, врятувавши життя мільйонів людей.
–
Що подарувала Р.Коху його
дружина? (Мікроскоп)
–
Коли і ким було винайдено
перший мікроскоп?
(Розповідь
учителя супроводжується використанням таблиць, повідом-леннями учнів, та заповненням учнями
у своїх зошитах таблиці )
Історія біології клітини
Рік
|
Основні
відкриття
|
1590
|
Батько і син Янсени винайшли
мікроскоп
|
1665
|
Р.Гук, користуючись
вдосконаленим мікроскопам, вивчав будову корка і вперше запропонував термін клітина
|
1650–1700
|
А.Левенгук за допомогою власної
конструкції мікроскопа відкрив і описав одноклітинних тварин (зокрема
інфузорії), бактерії, а також еритроцити і сперматозоїди хребетних тварин
|
1825
|
Я.Пуркіньє уперше спостерігав
ядро в яйцеклітині курки
|
1831–1833
|
Р.Броун описав ядро як
характерне сферичне тільце рослинних клітин
|
1838–1839
|
Ботанік М.Шлейден і зоолог
Т.Шванн об'єднали ідеї різних учених і сформулювали «клітинну теорію»
|
1855
|
Р.Вірхов довів, що всі клітини
утворюються з інших клітин шляхом клітинного поділу
|
1866–1888
|
Детально вивчено клітинний поділ
і описано хромосоми
|
1880–1883
|
Відкрито пластиди (хлоропласти)
|
1890
|
Відкрито мітохондрії
|
1898
|
Відкрито комплекс Гольджі
|
1887–1900
|
Удосконалено мікроскоп
|
1930
|
Створено електронний мікроскоп
|
–
Хто знає історію винайдення одноклітинних організмів?
(Інформація
учня, випереджальне завдання)
Голландія
– країна приморська. Великим попитом користувались тут підзорні труби,
Шліфуванням лінз займалось багато голландців. Захоплювався цим і Левенгук.
Зрештою він виготовив прилад, який давав на той час небувале збільшення – у 270
разів. Використовуючи свій винахід, Левенгук з великим захопленням почав
розглядати все, що потрапляло під руку. Одного разу він спробував розглянути
краплю води, яку взяв з бочки, що довго стояла. Те, що він побачив, перевершило
всі його сподівання. У полі зору метушилась сила-силенна дрібненьких організмів,
яких неозброєним оком досі помітити не вдавалось. Це було у вересні 1675 р.
Незабаром з'ясувалось, що ці істоти дуже поширені в природі. У своєму листі
Лондонському королівському товариству Антоні ван Левенгук написав, що виявив
цих дивовижних істот у дощовій воді, у настоях трав, навіть у ротовій
порожнині людини.
Відкриттям
невидимих організмів незабаром зацікавився весь науковий світ. їх почали
знаходити всюди. Дослідження різних органів людини показало, що навіть там
зустрічаються дрібні мікроскопічні тварини. Деякі з них виявились збудниками
небезпечних захворювань. Учені назвали цих мікроскопічних тварин
найпростішими.
Вчитель. 1839 р. німецький зоолог Т.Шванн опублікував
працю «Мікроскопічні дослідження про відповідність у структурі та рості
тварин і рослин». У цій класичній роботі були закладені основи клітинної
теорії. Саме Т.Шванн винайшов правильний принцип зіставлення клітин рослинних і
тваринних організмів. Він установив, що хоча клітини тварин дуже різноманітні
і значно відрізняються від клітин рослин, ядра в клітинах подібні. Шванн
уважав, якщо в будь-якому утворі під мікроскопом видно ядро, то цей утвір –
клітина.
Спираючись
на такий критерій, Т.Шванн висунув основні положення клітинної теорії;
•
усі організми складаються з клітин;
•
клітини тварин і рослин подібні будовою;
•
клітина – елементарна одиниця живого.
З
клітинною теорією пов'язана ціла низка хибних тлумачень і неточностей, які
потрапляють іноді на сторінки підручників. У багатьох джерелах можна прочитати,
що засновниками клітинної теорії було двоє учених – Т.Шванн і М.Шлейден. Насправді
(як це доведено багатьма дослідниками, передовсім російським істориком
біології З.Кацнельсоном) німецький ботанік Шлейден був лише прямим
попередником Т.Шванна. У своїй роботі «Дані про фітогенез» (1838 р.) він
сформулював думку про те, що в основі розвитку рослини лежить процес
клітинноутворення. Ознайомившись із цими результатами, Т.Шванн був уражений
тим, наскільки процеси розвитку, описані М.Шлейденом, подібні тим явищам, що
їх він спостерігав у тваринних тканинах. Припущення про єдність будови рослин і
тварин, а також основні положення клітинної теорії як загальнобіологічної
концепції були вперше сформульовані лише в статтях Т.Шванна 1838 р. і в його
монографії «Мікроскопічні дослідження про відповідність у будові та рості
тварин і рослин» (1839 р.).
–
Яке значення мала клітинна теорія Т. Шванна?
(Думки
учнів)
Саме
клітинна теорія дала правильне тлумачення природи найпростіших. Учені XVIII –
початку XIX ст., досліджуючи дивовижний світ джгутиконосців, амеб, інфузорій,
мало що розуміли про ці істоти. Дехто вважав їх украй складними комплексами
хімічних елементів. На думку інших дослідників, інфузорія чи амеба – це такі
самі організми, як будь-яка тварина. Вони мають ті самі внутрішні органи і
принципово відрізняються від інших тварин хіба що розмірами.
Лише
після появи концепції Т.Шванна було доведено, що найпростіші є одноклітинними
організмами, і їх організм відповідає в морфологічному плані не цілому
організмові вищої тварини, а окремій клітині цього організму. Стало
зрозумілим, що навіть структури найпростіших, які трапляються в клітинах
вищих еукаріот (наприклад вічко евглени) побудовані з тих самих конструктивних
елементів, що й органоїди, спільні для одно- і багатоклітинних еукаріот.
Вчитель. Принципові корективи слід внести й до
концепції розвитку організмів, яку пропонували М.Шлейден і Т.Шванн. Під
клітинноутворенням дослідники початку XIX ст. розуміли формування клітин з
певної первинної безструктурної речовини. М.Шлейден вважав, що ця речовина –
цитобласт – міститься всередині клітини, а на думку Шванна, джерелом клітин є
цитобластема – твірне середовище, розташоване переважно між клітинами. Варто
зауважити, що тоді дослідники розглядали клітину як певний простір, обмежений
оболонкою, а утворення клітин – як концентрацію елементів твірного середовища
і формування оболонки. Послідовники Т.Шванна намагалися зрозуміти багатоклітинний
організм з погляду його клітинної будови, а з досліджень Я.Пуркіньє починався
аналіз клітини як складної системи.
–
Які вчені доповнили положення клітинної теорії?
(Інформація учня про
Р. Віхрова, випереджальне завдання)
Р.Віхров
у статті «Клітинна патологія» (1855), а також у монографії з тією самою
назвою, що вийшла друком 1858 року, доводить, що в основі патологічних
процесів лежать порушення життєдіяльності клітин, а відтак клітинна теорія має
стати однією з теоретичних основ медицини. Основну роль у життєдіяльності
клітин, вважав Р.Віхров, відіграє не оболонка, а внутрішній вміст (ядро і протоплазма);
клітини розмножуються поділом і єдиним шляхом утворення клітин є розмноження
клітин попереднього клітинного покоління. Якщо за М.Шлейденом і Т.Шванном,
клітини є гомологічними тому, що мають схожу будову і утворюються внаслідок
схожих процесів, то в концепції Р.Вірхова клітини одного організму
співвідносяться як предки і нащадки. Вони пов'язані, так би мовити, кровною
спорідненістю. Таким чином, щодо росту, розвитку і розмноження клітини
багатоклітинного організму поводять себе так само, як і одноклітинні істоти.
(Інформація учня про
К. Бера, випереджальне завдання)
К.Бер
відкрив існування яйцеклітини у птахів, ссавців і людини. Він довів, що ці
багатоклітинні організми розвиваються з однієї заплідненої яйцеклітини –
зиготи, і що клітина є, відповідно, не лише одиницею будови, але й одиницею
розвитку багатоклітинних тварин.
Вчитель.
Назвіть
основні положення сучасної клітинної теорії.
–
Клітина – елементарна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів.
–
Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні поход-женням,
будовою, хімічним складом, основними процесами життєдіяльності.
–
Кожна нова клітина утворюється лише в результаті розмноження ма-теринської
клітини.
–
У багатоклітинних організмів, які розвиваються з однієї клітини, різні типи
клітин формуються завдяки їх спеціалізації протягом індивідуального розвитку
особини і утворюють тканини.
–
Із тканин формуються органи, які тісно пов'язані між собою.
–
Яке ж значення для біологічної науки мала клітинна теорія?
(Думки учнів)
Клітинна
теорія мала вагоме значення для створення та успішного розвитку еволюційного
вчення, гістології, ембріології, фізіології, систематики. Створення клітинної
теорії стало одним із вирішальних доказів єдності всієї живої природи.
Ось
чому клітинна теорія увійшла до «золотого фонду» біології.
ІV. Узагальнення та
систематизація знань.
Розгадування «Цитологічного кросворду».
1.
Основна структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів.
2.
Учення про будь-яку галузь знань чи явищ життя, створене на основі
узагальнення.
3.
Оптичний прилад, за допомогою якого вивчають клітини.
4.
Головні частини світлових мікроскопів.
5.
Об'єкт, розглядаючи який, англійський фізик Роберт Гук відкрив клітинну будову
рослинних тканин.
6.
Оформлений структурний елемент клітини.
7.
Організми, клітини яких утворюють тканини, органи та їх системи.
8.
Органоїд клітини, що контролює всі процеси в ній і забезпечує передачу
спадкових ознак.
Відповіді:
1. Клітина. 2.
Теорія. 3. Мікроскоп. 4. Лінзи. 5. Корок. 6. Органоїд, 7. Багатоклітинні. 8.
Ядро.
VI.
Підсумки уроку
1.
Діти обговорюють проведений урок, вносять свої пропозиції щодо організації
роботи на наступному занятті.
2.
Учитель пропонує учням вправу «Мої враження».
–
Що сподобалося на уроці?
–
Які нові знання ти отримав?
–
Що не вдалося засвоїти?
–
Твої побажання до уроку. Дякую за співпрацю!
Учитель
використовує метод цінування.
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити §
Творче
завдання (за вибором).
Доведіть,
що клітина – основна структурна і функціональна одиниця живих організмів.
Урок № 2
Тема. Методи цитологічних досліджень.
Мета:
Навчальна:
розширити знання учнів про сучасні методи вивчення
клітини, сформувати вміння практичного застосування,
Розвиваюча:розвивати
творче мислення, пам’ять, уміння логічно
міркувати, робити висновки.
Виховна: виховувати працелюбність, старанність; продовжувати
формувати гігієнічні навички, етичні стосунки в колективі.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і
поняття: метод, тотальний препарат, культура тканин,
центрифуга,світловий мікроскоп, електронний мікроскоп, мікрохірургія.
Хід
уроку
І. Організаційний етап
1.Створення позитивної психологічної
аури.
Учитель
просить учнів показати, з яким настроєм вони прийшли сьогодні на урок. Школярі
показують «мордочки», на яких намальовані три вирази обличчя: веселе, байдуже й
сумне.
3. Актуалізація опорних знань.
1) З метою поглиблення знань учні беруть участь у фронтальній бесіді
за такими запитаннями:
- Що
таке клітина?
- Які ви
знаєте відмінності між одноклітинними, колоніальними і багатоклітинними організмами?
- Що
вивчає наука цитологія? Історія вивчення клітини.
- Які
вчені доповнили положення клітинної теорії?
- Яке
значення для біологічної науки мала клітинна теорія?
2) Біологічний диктант (індивідуальна робота).
1.
Основна структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів.
2.
Явище розподілу клітин за виконуваними функціями в багатоклітинних організмах.
3.
Наука, яка вивчає будову і функцію клітин.
4.
Рік уведення терміна «клітина».
5.
Прізвище вченого, який уперше описав живу клітину.
6.
Учений, який відкрив і описав ядра в клітинах рослин.
7.
Автор клітинної теорії.
8.
Що означає термін «цитологія»?
9. Рік, коли була сформульована клітинна теорія.
10.
Перелічіть форми існування живих організмів.
11.
Який вчений довів, що клітини розмножуються поділом?
12.
В якому столітті було започатковано цитологію.
3) Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності
Повідомлення учителя.
Чи знаєте ви, що…
–
В 1 мм крові людини міститься 6-8 тис. лейкоцитів. Збільшення
кількості лейкоцитів у крові (< 9 тис.) призводить до захворювання
лейкоцитоз, зменшення (> 4 тис.) – лейкопенія.
–
Хімічний склад плазми крові.
Na 39%
Mg 0,5%
Са 1%
К
2,6%
Cl
11%
– За один день кістковий мозок виробляє 320 мільярдів
еритроцитів.
Проблемні запитання.
– У
цитологічних лабораторіях медичних установ аналізують стан клітини отриманих
під час обстеження людини. Яку інформацію і яким чином можна одержати під час
такого дослідження?
Тривалість життя еритроцитів 120 діб. Як вченим вдалося це
дослідити?
ІІ. Етап визначення теми і мети.
Наука як сфера духовно-практичного освоєння світу – це
систе-матизовані знання про навколишню природу, суспільство, людину і,
разом з тим, сукупність методів і
способів отримання цих знань. Метод як органічна частина виконує особливу
функцію. Успіх будь-якого дослідження залежить від досконалості методу, який у
ньому застосовується.
І тому, щоб відповіти на проблемні запитання, ми повинні не
лише вивчити суть кожного методу, а й практичне застосування, щоб дослідник
знайшов найкоротший шлях досягнення мети.
Спробуємо сформулювати тему нашого уроку.
(Учні висловлюють свої думки).
IІІ. Сприйнянття та
засвоєння нового матеріалу.
Учні самостійно вибирають
спосіб фіксації нового матеріалу: конспект, опорний конспект, схема, таблиця,
план, тези.
–
Згадаймо, які
ви знаєте методи біологічних досліджень?
(Учні називають методи: спостереження, описовий,
експери-ментальний)
–
Які з цих
методів можна застосувати для дослідження клітини?
1.
Гра
«Науково-дослідна лабораторія»
(Робота у групах – наукових лабораторіях( НЛ))
Завдання для наукових лабораторій.
Для НЛ № І.
Прочитати тест підручника «Світлова та електронна
мікроскопія» (§8, ст.49-50).
Дайте відповіді на запитання:
–
Яка будова і
принцип роботи світлового мікроскопа?
–
Який принцип
електронної мікроскопії?
–
Які
спостереження у клітині проводить ваша лабораторія?
Для
НЛ № ІІ.
Прочитати текст підручника «Метод мічених атомів і
метод центрифугування».
У чому сутність цих методів?
–
Які
дослідження ви проводите в своїй лабораторії?
Для
НЛ № ІІІ.
Вивчити суть методу «Культури тканин».
–
Які
спостереження проводить ваша лабораторія за допомогою цього методу?
Для
НЛ № ІV.
Зробити повідомлення про метод мікрохірургії
та спостереження за допомогою цього методу.
–
Які
спостереження проводить ваша лабораторія за допомогою цього методу?
Після виконання завдань
кожна НЛ звітує, використовуючи опорні конспекти.
Учитель використовує
метод цінування.
2.Бліц-інтерв’ю.
Кожна НЛ готує короткі
запитання щодо кожного методу вивчення клітини, а учні інших груп дають чітку
та коротку відповідь на них.
ІV. Узагальнення та
систематизація знань.
З
метою узагальнення та систематизації знань учитель пропонує:
1.
Відповісти на проблемні запитання, сформульовані на етапі мотивації навчальної
діяльності.
2.
Скласти схему «Методи вивчення клітини».
V. Підсумки уроку.
1. Що вам найбільше
сподобалося під час роботи у науково-дослідній лабораторії?
2. Чи досягли очікуваних
результатів?
VII. Домашнє завдання.
Вивчити
матеріал § 8.
Для
окремих учнів. Запропонуйте дослід, який доводить, що гриби не утворюють
тканин.
Урок № 3
Тема. Особливості
будови клітин прокаріот та еукаріот.
Мета:
Навчальна: формувати поняття організації живих систем на основі клітинної будови
прокаріот та еукаріот;
Розвиваюча: розвивати творчу активність та пізнавальний
інтерес учнів; формувати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки
Виховна: виховувати працелюбність, старанність; бажання вчитися і
знати якомога більше.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: еукаріоти,
прокаріоти, цитоплазма, цитоскелет,
органели,
включення, кон’югація, інцистування,
глікокалікс, клітинна стінка.
Хід
уроку
1.
Організаційний момент.
2. Створення
позитивної психологічної аури.
(Звучить
лірична мелодія.)
Учитель. Дорогі учні! У мене в руці
квіткова рослина. Вона має гарні квіти і листя. А чи можуть ці органи існувати
окремо? Ні! Тож і вчителя без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз
об'єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу
активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.
3. Актуалізація
опорних знань.
Запитання
1. Назвіть науку, яка вивчає клітини.
2. Чи можна клітину побачити
неозброєним оком?
3. У якому столітті вперше
побачили клітини під мікроскопом?
4. Для чого використовують
світлові мікроскопи?
5. Які ще використовують методи
дослідження під час вивчення клітин?
6. Як визначити збільшення
світлового мікроскопа?
7. Як готують препарати для
вивчення клітин?
8.За допомогою якого досліду можна довести, що гриби
не утворюють тканин?
Тестові завдання
(індивідуальна робота)
1. Усі
організми складаються з клітин:
а) так; б) усі, крім вірусів; в) ні.
2. Вперше
клітини в мікроскопі побачили у столітті:
а) XV; б) XVI; в) XVII; г) XIX; д) XX.
3. Назвати
основний метод дослідження клітин.
4. Термін
«клітина» запропонував у XVII столітті:
а) Р. Гук; б) М. Шлейден; в) Т. Шванн; г)
Р. Вірхов; д) К. Бер.
5. Те,
що клітини розмножуються поділом, довів: а) Р. Гук;
б) М. Шлейден; в) Т.
Шванн; г) Р. Вірхов; д) К. Бер.
6. Розшифрувати
термін «цитологія».
7. Збільшення
об'єктива мікроскопа становить х8, а окуляра х10. Визначити, у скільки разів
буде
збільшений об'єкт, що досліджується:
а) 20; б) 40; в) 80; г) 100.
8. Для
чого використовують електронні мікроскопи?
9. Для
чого потрібно вивчати клітини?
10. Хто
і коли вперше побачив клітину?
11. Методи,
за допомогою яких можна вивчити живі клітини:
а) електронна мікроскопія; б) світлова мікроскопія;
в) авторадіографія;
г) культура клітин; д) фракціонування.
12. Цитологію
було започатковано у столітті:
а) XVIII; б) XVII;
в) XIX; г) XX.
4. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Учитель. Існує багато різноманітних типів
клітин. Тіло людини має понад сто різновидів клітин. У чайній ложці води зі
ставка можна знайти велику кількість клітинних організмів, а весь ставок – це
приблизно кілька сотень видів. Рослини побудовані з клітин, ззовні цілком не
подібних до клітин людського організму, а в комах є типи клітин, які не
трапляються ані в рослин, ані в хребетних тварин. Таким чином, суттєва риса
клітин – їх різноманітність. Іншою суттєвою рисою є їх подібність. Кожна жива
клітина є замкненою і частково незалежною одиницею, оточеною плазматичною
мембраною, яка контролює транспорт речовин і забезпечує структурну та
біохімічну відокремленість клітини від довкілля. Крім того, кожна клітина
містить ДНК, в якій закодовано генетичну інформацію. Генетичний код однаковий
в усіх організмів: і в бактерій, і в рослин, і в людини.
Усі організми можна поділити на дві основні групи: прокаріоти
та еукаріоти.
Проблемне запитання.
Виявимо риси подібності та відмінності між ними.
(Проблему
зображують на дошці у формі
схеми.)
ІІ. Етап визначення теми і мети.
Учитель разом з учнями визначає тему і мету уроку.
IІІ. Сприйняття та
засвоєння нового матеріалу.
Учні самостійно вибирають
спосіб фіксації нового матеріалу: конспект, опорний конспект, схема, таблиця,
план, тези.
Учитель. Щоб з’ясувати
спільність і відмінність у будові клітин прокаріот і еукаріот розглянемо
загальний план будови клітини.
(Використовуючи
таблиці вчитель ознайомлює із загальним планом будови клітини. Щоб встановити
відмінність і подібність у будові клітин еукаріотів і прокаріотів проводиться
інтелектуальна гра «Ажурна пилка»).
Інтелектуальна гра «Ажурна пилка»
1)
Учні
об’єднуються в навчальні групи за кольором картки. Колір картки буде вказувати до
якої групи буде належати учень, а цифра на кратці – номер «експертної» групи.
Завдання для груп.
Завдання для
групи І (зелений колір картки).
Використовуючи малюнок 31 с. 52 §9 виявити особливості будови клітин рослин.
Завдання для
групи ІІ (жовтий колір картки).
Використовуючи малюнок 31 с. 52 §9 виявити особливості будови клітин тварин.
Завдання для
групи ІІІ (червоний колір картки).
Використовуючи малюнок 34 с. 54 §9 виявити особливості будови клітин бактерій.
Учні з кожної групи обґрунтовують особливості
клітини прокаріот і еукаріот.
2) Учні об'єднуються в «експертні» групи
таким чином, щоб до кожної увійшли члени різних «домашніх» груп. Кожен учень
ознайомлює інших зі змістом опрацьованої інформації. «Експерти» аналізують
матеріал. У групах іде обговорення, робота зі схемами.
(На
роботу «експертних» груп відводиться 10 хв.)
3) Учні повертаються в «домашні» групи, щоб
поділитися знаннями, отриманими в «експертній» групі. На цьому етапі відбувається
остаточне узагальнення вивченої інформації.
(На
роботу відводиться 8 хв.) Учитель використовує метод цінування.
ІV. Етап осмислення об'єктивних зв'язків, взаємозалежності у
вивченому матеріалі
(Робота в навчальних групах
продовжується.)
Гра «Поясни»
Учні
підходять до вчительського столу, тягнуть конверти з картками із записами
понять і термінів, дають їм пояснення. Перемагає група, яка дасть більше правильних
визначень.
(Учитель
використовує метод «Цінування».)
Тести:
1.
Надмембранний комплекс тваринних клітин:
а) клітинна стінка;
б) глікокалікс.
2.
Відносна сталість складу внутрішнього середовища:
а)
гомеостаз;
б)
цитоплазма;
в)
матрикс.
3. Основа цитоплазми, яка становить складну
безбарвну колоїдну систему:
а)
гомеостаз;
б)
гіалоплазма;
в)
глікокалікс.
4.
Постійні клітинні структури, які виконують в клітині певні функції:
а)
матрикс;
б)
гомеостаз;
в)
органели.
5.
Окремі функціональні ділянки цитоплазми з органелами:
а)
компартменти;
б)
гіалоплазма;
в)
матрикс.
6.
Система мікротрубочок і мікрониточок, яка виконує опорну функцію:
а)
цитоскелет;
б)
клітинна стінка;
в)
органели.
7.
Надцарство організмів, до яких належать бактерії і синьо-зелені водорості:
а)
прокаріоти;
б)
еукаріоти.
8.
Ядерні ділянки зі спадковим матеріалом:
а)
матрикс;
б)
хромосоми;
в)
органели.
9.
Організми, які самі здатні утворювати органічні речовини з неорганічних:
а)
гетеротрофи;
б)
паразити;
в)
автотрофи.
10.
Спосіб розмноження під час якого дві клітини обмінюються спадковою інформацією:
а)
нестатевий;
б)
кон'югація;
в)
брунькування.
11.
Форма існування прокаріоту несприятливих умовах:
а)
спори;
б)
бактерії;
в)
ядро.
12.
Надцарство організмів, які мають сформоване ядро:
а) каріоти;
б) прокаріоти.
(За кожну правильну відповідь 1 бал.)
VI. Підсумки уроку
1.
Учитель оголошує бали за виконання тестів.
2.
Обговорення запитання «Що сподобалося на уроці?»
3. Учні
вносять свої пропозиції щодо організації роботи на наступному уроці.
VII. Домашнє завдання
1.
Опрацювати § 9 підручника, дати відповіді на запитання після параграфа.
2. За бажанням: скласти кросворд,
використовуючи вивчені терміни.
Урок № 4
Тема. Експедиція на плазматичну мембрану.
Мета:
Навчальна: вивчити хімічний склад, молекулярну організацію мембран;
встановити взаємозв'язок між будовою та функціями клітинних мембран;
Розвиваюча:розвивати творчу активність та
пізнавальні інтереси учнів; продовжувати формувати вміння працювати з
підручником
Виховна: формувати
етичні стосунки в колективі (взаємодопомогу, добро зичливість); сприяти розвитку інтересу до
вивчення біології; виховувати спостережливість, старанність, працелюбність.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Форма уроку: урок-дослідження.
Обладнання: підручник, додаткова
література, роздавальний матеріал, йод, сіль, крохмаль, паперовий пакетик, хімічна
склянка, мікрофон.
Терміни
і поняття: дифузія,
ендоцитоз, фагоцитоз, піноцитоз,
плазмодесми,
Хід
уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Добування інформації про
будову клітин рослин, тварин і бактерій
На
сьогоднішньому уроці ми продовжуємо вивчати будову та функції клітин. Ми вже
знаємо, що клітинну будову мають рослини, тварини і бактерії. Які структури
входять до складу цих клітин? Що спільного і відмінного є у будові цих організмів?
А відповіді на ці запитання ми дамо, провівши таку гру, яка і так називається
„Добування інформації про будову клітин рослин, тварин і бактерій” (Є три
команди. Кожна команда отримує конверт в якому на окремих листочках є назви
структурних компонентів рослин. Перша команда повинна відібрати структурні
компоненти характерні для тваринної
клітини, друга для рослинної, третя для бактеріальної).
Дайте відповіді на запитання:
Які структурні компоненти входять до складу
тваринних клітин?
(Запитання до першої команди)
Чим відрізняється рослинна
клітина від тваринної?
(Запитання до другої команди)
Які особливості будови
бактеріальної клітини?
(Запитання до третьої команди)
Чим пояснити підвищену ступінь
організації та упорядкованості клітин еукаріотів?
– Чим можна пояснити простішу будову
клітин прокаріотів порівняно із клітинами еукаріотів?
Чому зазвичай не існує одноклітинних
організмів великих розмірів?
Чому еукаріотичні організми різноманітніші формами ніж прокаріо-тичні?
Чи
проста будова бактерій знижує їх пристосованість до умов навколишнього
середовища?
ІІІ . Мотивація навчально-пізнавальної
діяльності.
Повідомлення учня (випереджальне
завдання)
1774 рік. Група моряків екіпажу корабля, що зупинився біля о. Нова
Каледонія, зійшла на берег купити провізії. Але риба, яку вони побачили, мала такий
екзотичний вигляд, що двоє натуралістів взялися її описувати та замальовувати.
Коли риба в смаженому вигляді потрапила на стіл, усі вже були ситі, і їсти
ніхто не хотів. На щастя! Бо, як згодом з'ясувалося, вона була дуже отруйна і
викликала важкі розлади нервової системи. 1950 р. отруту — тетрадоксин —
виділили, і дослідили, що вона не дає йонам натрію проникати в клітину, а це
порушує передачу нервового імпульсу.
Проблемні запитання
– Ось дві молекули глюкози: одна потрапила з
природного продукту, а друга – зі штучно синтезованого. Перша молекула легко
пройшла крізь мембрани, а друга – застрягла. Чому?
– Кілька десятиріч тому цілий світ схвилювало
трагічне повідомлення: у жінок, які вживали снодійне толідомід, народжувалися
діти-каліки. Чому?
– У процесі травлення
різноманітні необхідні речовини надходять не в одну клітину, яка знаходяться
найближче, а в усі, які потребують цих речовин. Яким чином це відбувається?
–
При дослідженні мазка крові
хворого у лейкоцитах знайдено бактерії. Як вони потрапили в клітину?
ІV.Повідомлення теми та мети
уроку.
Щоб відповісти на
ці та інші запитання, ми повинні вивчити певні структури клітини, властивості
яких і забезпечують наведені процеси.
– Які ж структурні
компоненти виконують головну роль у цих процесах?
Із
ваших відповідей випливає, що усім клітинам характерна плазматична мембрана.
Чи
справді всі клітини покриті мембраною?
Як
побудована мембрана живої клітини?
Філософи
давнього світу такої проблеми не обговорювали. Середньовічна інквізиція не
змогла знайти для себе жертву серед дослідників цього питання. А через те, що
самі клітини – одиниці, з яких побудовано все живе, – були відкриті лише в середині
XVII століття.
Але ще
багато років потому існування оболонки навколо кожної клітини піддавали
сумнівам.
Уже
були розроблені теорії про мембрани, яка вибірково пропускає іони та створює
різницю потенціалів. Уже стверджували, що вона містить жирні молекули ліпідів,
а гістологи минулого, дивлячись у світловий мікроскоп, переконували всіх, що
«король – то голий!». І на малюнках клітину обводили умовною лінією. Так
тривало доти, доки не з'явилися електронні мікроскопи. І відразу виявилося, що
«одяг» у клітини все-таки є, але він надто тоненький.
– Що
за одяг у клітини? Який взаємозв'язок між будовою клітинної мембрани та
виконуваними функціями?
Щоб вивчити ці питання ми проведемо експедицію на
плазматичну мембрану. Отже тема уроку – „Експедиція на плазматичну мембрану”.
Девізом нашого уроку я пропоную взяти китайську мудрість „Скажи мені – і я
забуду. Покажи мені – і я запам’ятаю. Дай можливість діяти самому – і я
навчуся”. Спробуємо сформулювати мету нашого уроку.
Мета експедиції – відкрити таємниці плазматичної
мембрани.
Які ж таємниці ми повинні відкрити? (Учні формують
мету уроку: вивчити будову, властивості та функції клітинних мембран, встановити
взаємозв’язок між ними).
Для проведення експедиції вибирають керівника.
V. Етап проектування.
Який план роботи пропонує керівник експедиції?
План експедиції.
Зібрати інформацію про плазматичну мембрану.
Вивчити будову
плазмалеми.
Вивчити які властивості
забезпечує мембрані така її будова.
Вивчити функції мембрани
в зв’язку з її будовою і властивостями.
Підведення підсумків
експедиції.
VІ. Етап організації
виконання плану діяльності.
Учні самостійно вибирають
спосіб фіксації нового матеріалу: конспект, опорний конспект, схема, таблиця,
план, тези.
Отже, пригадаймо, що нам
вже відомо про клітинні мембрани
(Усі клітини будь-яких організмів (і
прокаріотів, і еукаріотів) мають плазматичні мембрани, що входять до складу
поверхневого апарату клітин. В еукаріотів клітинні мембрани обмежують
різноманітні органели і поділяють таким чином цитоплазму на окремі
функціональні ділянки – компартменти. Така система внутрішньоклітинних
мембран забезпечує одночасний перебіг багатьох несумісних біохімічних процесів.
Будівельна функція білків, вуглеводів те ліпідів полягає в тому, що вони
входять до складу клітинних мембран.
Отже,
усі клітини сформовані системою мембран, які забезпечують їх нормальне функціонування.)
Оскільки мембрани покривають клітину ззовні і
органели, які містяться в клітині їх можна поділити на 2 типи: а) зовнішні, б)
внутрішні.
Учитель проводить
термінологічну роботу з використанням таблички:
Мембрана від лат. «шкірка», «плівка»
|
Що ж являє собою ця структура?
Організація клітинних мембран, їх
хімічний склад та властивості.
Розглянемо
малюнок „Схема будови клітинної мембрани”.
Що
зовні нагадує цей малюнок? (Мозаїку.)
Давайте
розглянемо, з чого складається ця „мозаїка”.
Як
у мембрані розташовані ліпіди?
Чому ліпіди утворюють подвійний шар?
Дослід №1. Нанесемо каплю олії на поверхню води,
тобто на межу вода-повітря. Що спостерігається? (Олія не розчиняється у воді, а
утворює плівку, яка частково занурена у воду, а частково виступає над водою.
Так відбувається тому, що ліпіди, які входять до складу мембрани є не у чистому
вигляді, а в комплексі з фосфорною кислотою (фосфоліпіди). Тобто молекула
ліпіду складається з двох частин. Та частина, яка занурюється у воду
складається із залишків фосфорної
кислоти (голівки); вона розчиняється у воді і зв’язує, ніби притягує воду
(тобто гідрофільна, від грецького хідор – вода і філейн –
любить). Друга частина це є залишки жирних кислот (хвости, тобто гідрофобна
– від грецького хідор – вода і фобейн – боїться.)
Такі ліпідні плівки утворюється не лише на межі
вода-повітря, але й там, де контактують дві водні фази. Наприклад вміст клітини
(протопласт) і клітинна оболонка). Тут гідрофобні хвости ліпідних молекул не
можуть зближатися ні з протопластом, ні з клітинною оболонкою і тому полярні
головки фосфоліпідів орієнтовані назовні та контактують з молекулами води, а
неполярні гідрофобні хвости жирних кислот спрямовані один до одного. В
результаті утворюється бімолекулярний шар ліпідів.
Бімолекулярна ліпідна плівка не є стійка, її
молекули можуть пересуватися, зміщуючи положення. Тоді вона розпадається. Тому
на допомогу приходять білки.
Як у мембрані розташовані білки?
Пояснити, що таке внутрішні білки та білки, що
перетинають мембрану наскрізь, поверхневі білки.
Як у мембрані розміщені вуглеводи.
Чому модель клітинної мембрани називають
клітинно-мозаїчною?
Отже, мембрани
мають вигляд сендвіча. Білки це хліб з обох сторін, а масло (подвійний шар
ліпідів всередині). Американці так і називають цю систему – сендвіч структурою.
2 . Властивості
мембран.
Які властивості забезпечує мембрані така її будова?
Досліди
1)
Створюємо своєрідну «модель клітини»: у пакетик від чаю насипаємо сухої
кухонної солі і крохмалю. Мішечок зав'язуємо й опускаємо в склянку з чистою водою.
Передбачення
– Яких
результатів ви очікуєте? (Вода крізь
стінки мішечка надходить усередину.) Яку ж властивість виконує мембрана?
(Проникливість).
Аналіз
2) У
склянку з водою додаємо кілька крапель йоду.
Передбачення
– Що, на вашу думку, станеться?
(Йод проникає всередину «клітини».)
Аналіз
–
Прокоментуйте побачене. Яке явище допомагає проникненню йоду всередину
«клітини»?
Чому
розчин йоду не змінює колір? (Крохмаль не виходить із клітини).
Із
дослідів випливає , що мембрана має такі властивості:
-
проникливість, напівпроникливість;
– Які
ще властивості характерні плазматичній мембрані?
-
впорядкованість;
-
еластичність;
-
здатність швидко відновлюватись при незначних пошкодженнях.
– Яке
значення для клітини має вибірковість проникнення?
3. Функції
клітинних мембран у зв'язку з їх будовою та властивостями.
Завдання 1.
Ліву половину учні
заповнюють під час пояснення вчителя, а праву –самостійно.
Функції клітинної мембрани:
– відокремлює внутрішнє середовище клітини;
– розподіляє клітину на компартменти для можливості
одночасного перебігу різних процесів;
–
захищає від несприятливих впливів;
– бере
участь у процесах обміну речовин із навколишнім середовищем та між клітинами –
транспорт речовин.
Яким
чином речовини можуть надходити в клітину і виходити з неї?
(Це питання вивчають учні самостійно ділячись на
три групи. Перша група вивчає пасивний транспорт, ІІ група – активний, ІІІ
група – піноцитоз і фагоцитоз. Кожна група складає схему «Основні механізми
транспорту»).
Дайте відповіді на запитання:
–
Що таке дифузія?
–
Що таке осмос?
Яке явище допомагає проникненню розчину йоду
всередину «клітини» у проведеному нами
раніше досліді?
Пояснити
пасивний транспорт: за участі рухомих мембранних білків-переносників, зміна
просторової структури білків; без участі енергії; у бік нижчої концентрації
Пояснити активний транспорт: не залежить
від концентрації речовин, калій-натрієвий «насос» (використання
малюнка-коміксу); витрати енергії.
Пояснити
ендоцитоз: фагоцитоз та піноцитоз (захоплення їжі, імунітет). Що є спільного і
відмінного між цими процесами?
–
Які ще функції виконує плазматична мембрана?
- забезпечує
імунітет;
- Мембранні
білки – антитіла зв'язують антигени – захисна реакція;
- розміщує
на собі певні структури (ферменти, пігменти, рибосоми та ін.).
- Багато
ферментів зв'язані з плазматичними мембранами або мембранами окремих органел
(мітохондрій, пластид тощо).
- Деякі
ферменти беруть участь у транспортуванні речовин через мембрану забезпечують
обмін речовин).
- перетворення
енергії;
- міжклітинні
контакти.
Завдання 2.
Поміркуй над результатом досліду
Зустрічі
та контакти на клітинному рівні були настільки загадковими, що вчені вирішили
простежити їх крок за кроком. Апарат уповільненої зйомки увічнив події в
чашці, де на поживному середовищі жили шкірні, хрящові, ниркові та печінкові
клітини. Коли цей фільм продемонстрували зі звичайною швидкістю, героїні
фільму почали стикатися, розходитися, знову стикатися. Ніхто нікого не
притягував і не підштовхував, але, як тільки дві печінкові або ниркові клітини
зустрічалися, вони відразу зчіплювалися і завмирали на місці. Потім до них
приєднувалася третя, четверта... А поруч збиралися хрящові, біля них амфітеатром
розташовувалися ниркові. Ніби з хаосу виростали чудові живі споруди. У кінці
фільму клітини розмістилися за приналежністю.
Дивовижно!
Випадково зустрілися, впізнали одна одну, ніколи не помилилися і не з'єдналися
з чужою...
Так і
в житті. Кожної години, кожної хвилини життя творить непомітне диво:
загоюється рана, зростаються уламки кісток, ростуть м'язи, нирки...
Про це
просто говорити, але як важко осягнути. Хто ж дав клітинам сигнал до
об'єднання, хто навчив їх з'єднуватися тільки між собою і відмежовуватися від
випадкових супутників – м'язових волокон, сполучної тканини? Яким чином вони
розпізнавали подібних собі.
Клас
ділиться на 3 групи і готує
обґрунтовані відповіді на ці запитання.
Основні
ідеї, які висунули в групах.
1 група.
Потрапивши
в однакові умови існування, клітини мають однаково поводитися. Але ці клітини
відрізняються будовою і функціями. Тому поведінка їхня різна. Їх поведінкою
керує ДНК через плазматичну мембрану. У плазматичні мембрані є якісь речовини,
які подають сигнали до об’єднання подібних за будовою клітин і утворення
тканин. На нашу думку таку функцію виконують сигнальні білки.
2 група.
Якось
чином клітини печінки, нирок та шкіри розпізнають одна одну. На нашу думку цим
процесом керують хромосоми. Вони змушують клітин розпізнавати подібні за
будовою і функціями, парують їх. Але ця інформація передається якимись речовинами,
які входять до плазматичної мембрани. Ми знаємо, що крім структурних і
транспортних білків є ще сигнальні білки, білки-ферменти, білки-антитіла. Із
цих груп білків найбільша роль у пізнаванні подібних клітин належить сигнальним
білкам.
3 група.
Клітини,
однакові за будовою і функціями, виділяють однакові сигнали, які можуть бути у
вигляді електричних імпульсів. Ці сигнали розпізнаються якимись речовинами,
умовно назвемо їх «очі». Клітини, однакові за будовою, починають збиратися
докупи, бо «гуртом добре і батька бити». Така потреба відбувається під
впливом умов навколишнього середовища (поживне середовище чашки), а керують
всім процесом хромосоми.
- сигнальна:
сприймає інформацію з навколишнього середовища; передає збудження. Мембранні
сигнальні білки змінюють свою конфігурацію, передаючи збудження на сусідні
структури;
VІІ.Узагальнення та систематизація
знань.
З
метою узагальнення та систематизації знань учитель пропонує:
1.
Відповісти на проблемні запитання, сформульовані на етапі мотивації навчальної
діяльності.
2.
Заповнити таблицю «Функції біологічних мембран».
VIІІ. Підсумки уроку.
Учитель
ставить запитання і
передає
мікрофон учням, які по черзі відповідають на них:
–
Що вам найбільше сподобалося під час роботи на уроці?
–
Чи досягали очікуваних результатів особисто ви? клас у цілому?
–
Чому ви так вважаєте?
–
Над якими навичками, вміннями, на вашу думку, ще необхідно попрацювати?
Учитель
використовує метод цінування.
IХ. Домашнє завдання.
Вивчит
§ ; окремі учні (на бажання) можуть підготувати повідомлення про
калієво-натрієвий насос.
Розв’язати
біологічну задачу:
1.
Люди роблять татуювання, вводячи під шкіру фарбу. Як називається процес
поглинання фарби клітинами шкіри? Чому татуювання залишається на все життя?
Урок № 6
Тема. Поверхневий апарат клітини.
Мета:
Навчальна: вивчити хімічний
склад поверхневого апарату клітини; встановити спільні та відмінні ознаки у
будові поверхневого апарату прокаріот та еукаріот; з'ясувати функції надмембранних
та підмебранних комплексів;
Розвиваюча: формувати вміння працювати з підручником,
порівнювати, узагальнювати, робити висновки.
Виховна: формувати етичні стосунки в колективі ;
сприяти розвитку інтересу до вивчення біології; виховувати спостережливість,
старанність, працелюбність.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: клітинна стінка, глікокалікс, мікронитки, мікротрубочки,
плазмоліз, деплазмоліз.
Хід
уроку
І.Організаційний етап.
2. Актуалізація опорних знань
1)
Фронтальна бесіда за запитаннями
1.
Які речовини входять до складу клітинної мембрани?
2.
Що становить собою рідинно-мозаїчна модель будови біологічних мембран?
3.
Які функції виконує клітинна мембрана?
4.
Як транспортуються речовини через плазматичну мембрану?
5.
Що таке «фагоцитоз» та «піноцитоз»?
6.
Що спільного та відмінного між цими процесами?
7.
Охарактеризуйте механізм роботи калієво-натрієвого насоса.
(Виступає
учень з повідомленням.)
8.
Які структури в клітинах прокаріот і еукаріот можуть бути розташовані над
плазматичною мембраною і під нею?
2) Для
засвоєння знань біологічних термінів пропонується виконати вправу «Знайдіть
пару»
Завдання.
Поєднайте
складові частини слова, якщо знаєте походження термінів.
Наприклад:
І
варіант: цито-;
піно-; фаго-; -логія; -цитоз; -плазма; -лема.
ІІ
варіант: ос-;
ди-; гліко-; ендо-;- калікс; -мос; -фузія; -ендоцитоз.
3. Мотивація навчально-пізнавальної
діяльності
Учитель.
Сучасна мода
диктує: одяг має бути багатошаровим. На
сорочку одягають тоненьку кофтинку, потім теплішу кофтину, а зверху можна ще
щось накинути. Клітини
організмів не відстають від вимог світу моди. Зовні від ліпідних шарів із
білками, що плавають в них розміщується збагачена вуглеводами зона, яку називають
клітинною стінкою, або глікокаліксом.
Проблемне запитання
– Який
«одяг» має клітина, наскільки вона надійна та поліфункціональна?
ІІ. Етап визначення теми і мети.
Учитель разом з учнями визначає тему і мету уроку.
ІІІ. Сприйняття та
засвоєння нового матеріалу.
(Учитель
разом з учнями, використовуючи підручник, складає на дошці схему будови
поверхневого апарату клітин.)
1. Надмембранні комплекси.
Учитель.
Розгляньмо ваші
саморобні макети клітин різних організмів.
Рослинні
клітини подібно клітинам прокаріот і грибів замкнені в порівняно тверду клітинну
стінку. Матеріал для побудови цієї стінки виробляє сама замкнена в неї жива
клітина (протопласт).
Скориставшися
підручником, з'ясуємо хімічний склад клітинної стінки різних організмів.
(Учні
працюють групами: 1-а група – досліджує клітинну стінку рослин; 2-а група –
грибів; 3-я група – прокаріот. Далі відбувається обмін думками з одночасним
заповненням у зошитах таблиці 4.)
Таблиця
4
Будова клітинних стінок організмів
Рослини
|
Гриби
|
Прокаріоти
|
целюлоза
і геміцелюлоза, різні матриксні
речовини (ліпіди, білки, двооксид силіцію, солі кальцію)
|
хітин, різні матриксні речовини
(пігмент меланін, амінокислоти, фосфати)
|
У більшості високомолекулярна
сполука – муреїн, інші речовини (білки, сполуки ліпідів з полісахаридами)
|
Зверніть
увагу на найтиповіші компоненти клітинних стінок: у рослин – целюлоза, або
клітковина, у грибів – хітин.
–
Що вам відомо про целюлозу?
Інформація учня.
Це
природний полімер. Целюлоза – біла волокниста речовина, не розчинна ані у
воді, ані в органічних розчинниках. Інший компонент клітинної стінки рослин –
лігнін, який є найпоширенішим після целюлози полімером рослинної клітини.
Лігнін збільшує твердість оболонки і здебільшого міститься в клітинах, які
виконують опорну або механічну функцію.
–
А що вам відомо про хітин?
Інформація учня.
Це
полісахарид, який як і целюлоза в рослин і деяких грибів надає твердості та
міцності клітинним стінкам. До того ж у деяких тварин (членистоногих) хітинове
покриття виконує роль зовнішнього скелета.
Зрозуміло,
що домінуюча роль целюлози і хітину в клітинних стінках рослин і грибів обмежує
рухливість їх клітин.
Муреїн
у складі клітинної стінки прокаріот надає їм специфічної твердості, саме тому
їм не притаманний фагоцитоз.
–
Виходячи з будови клітинної стінки рослин, грибів і прокаріот, спробуйте
встановити її функції.
Функції
клітинної стінки:
•
захисна;
•
опорна;
•
транспортна.
–
Як називається «верхній одяг» тваринної клітини?
(Учні
використовують саморобний макет тваринної клітини).
Глікокалікс
побудований з полівуглеводу – глікогену або тваринного крохмалю. Глікоген –
білий аморфний порошок, добре розчиняється навіть у холодній воді. Під час
розчинення він утворює колоїдні розчини.
–
Порівняйте розчинність глікогену та целюлози, зробіть висновок про характер
рухливості тваринних клітин.
Висновок. Розчинність компоненту глікогену не обмежує рухливості тваринних
клітин.
2. Підмембранні комплекси.
–
А чи має клітина скелет? Простір між ядром і внутрішньою поверхнею клітинної
мембрани має розвинену впорядковану структуру. По-перше, він перегороджений
і поділений на різноманітні відсіки за допомогою внутрішньо-клітинних мембран,
які забезпечують організацію хімічної активності клітини. По-друге,
внутрішньоклітинний простір заповнений різними філаментами – нитковидними білковими
молекулами, які утворюють цитоскелет, або клітинний матрикс. За діаметром цих
волокон їх ділять на три системи: мікро-трубочки, мікрофіламенти, або мікронитки,
і проміжні філаменти. Перші два типи волокон досить однорідні, а склад останнього
– в різних клітинах із різних утворень. їх функції пов'язані з рухом клітин або
з внутрішньоклітинним рухом, а також зі здатністю клітин підтримувати свою
форму.
Порівняймо
основні компоненти підмембранних комплексів.
(Розповідь
учителя супроводжується заповненням учнями у своїх зошитах таблиці 5.)
Таблиця
5
Підмембранні комплекси клітин
Ознака
|
Мікро трубочки
|
Мікронитки (мікрофіламенти)
|
Розмір
|
d = 10-25 нм
|
d = А—7
нм
|
Домінантний білковий склад
|
Тубулін
|
Актин, міозин
|
Властивості
|
Полярність, лабільність
|
Полярність, лабільність
|
Функції
|
Участь у формуванні веретена
поділу клітин; внутрішньоклітинний транспорт речовин, складові війок та
джгутиків
|
Участь у зміні форми клітини;
підтримання певного положення певної органели, молекули біополімерів
|
Установіть
спільні ознаки мікротрубочок і мікрониток.
Висновки учнів
У
мікрониток і мікротрубочок багато спільного:
–
до складу входять глобулярні білки;
–
полярність структур, що забезпечується певною орієнтацією їх асимет-ричних
одиниць;
–
лабільність білків дає можливість їм швидко збиратися і розбиратися,
забезпечуючи утворення і руйнування певних тимчасових структур або їх пересування.
ІV. Закріплення та осмислення вивченого матеріалу
(Розв'язування
цитологічних задач.)
1.
Хітин – структурний полісахарид, який є основою клітинних стінок грибів,
покривів членистоногих. У якого з відомих вам полісахаридів подібна будова? У
чому виявляється ця подібність?
2.
Два студенти оперували жабу. Для попередження висихання вони змочували оголені
внутрішні органи тварини 9% розчином кухонної солі. Однак внутрішні органи почали
зморщуватися, і жаба загинула. Якої помилки припустилися студенти? Що сталося
з органами жаби? Чому тварина загинула?
V. Домашнє завдання
.
Вивчити §.
Урок № 7
Тема уроку: Узагальнення
та систематизація знань учнів.
Мета: систематизувати й узагальнити
знання учнів з теми; перевірити й оцінити рівень засвоєння матеріалу,
біологічних понять; розвивати навички письмової відповіді, самоаналізу, самоконтролю.
Тип уроку: урок контролю й корекції знань учнів.
Структура уроку, основний зміст і
методи роботи
І.організаційний етап.
1. Перевірка знань.
Варіант
1
Початковий рівень
1. У клітині бактерій є основні органели:
а) мітохондрії;
б) ядро;
в) рибосоми.
2. Макромолекули
транспортуються із клітини за допомогою:
а) полегшеної дифузії;
б) ендоцитозу;
в) екзоцитозу;
г) активного
транспорту.
3.
Поверхневий апарат клітини виконує функції:
а) транспортну;
б) енергетичну;
в) збереження
інформації.
4. Чи всі клітини еукаріот мають
мітохондрії:
а) так;
б) ні?
5.
Хлоропласти містяться у клітинах:
а) рослин;
б) тварин;
в) грибів.
6. На поверхні мембрани незернистої
(гладенької) ендоплазматичної сітки рибосоми:
а) є;
б) немає.
(За
кожну правильну відповідь 0,5 бала)
Середній рівень
1. Вкажіть риси будови і процесів
життєдіяльності, притаманні клітинам бактерій:
а) автотрофи;
б) гетеротрофи;
в) деякі мають
хлорофіл у цитоплазмі;
г) мають
хлоропласти;
д) мають ядро;
е) мають целюлозну
оболонку;
є) здатні
рухатися.
2. До фагоцитозу здатні клітини:
а) бактерій;
б) рослин;
в) грибів;
г) тварин.
3. До складу системи одно-мембранних
органел клітини входять:
а) мітохондрії;
б) комплекс
Гольджі;
в) клітинний
центр;
г) лізосоми;
д) ендоплазматична
сітка.
(За
кожну правильну відповідь 1 бал)
Достатній рівень
1. Заповніть таблицю
«Порівняльна характеристика клітинних структур рослин і грибів» (див. табл.
6).
Таблиця 6
Порівняльна характеристика
клітинних структур рослин і грибів
Структури клітини
|
Рослини
|
Гриби
|
Клітинна стінка
|
|
|
Хлоропласти
|
|
|
Ядро
|
|
|
Цитоплазма
|
|
|
2. Чим колоніальні організми відрізняються від
одно- та багатоклітинних організмів?
(За
кожну правильну відповідь 0,5 бала)
Високий рівень
У прокаріотів спадковий матеріал
представлений кільцевою молекулою ДНК. Чому її не можна назвати хромосомою?
Відповідь обґрунтуйте.
(За
кожну правильну відповідь 3 бали)
Варіант 2
Початковий рівень
Виберіть правильні відповіді:
1. Цитологію було започатковано у столітті: а) XVIII; б) XVII; в) XIX; г)
XX.
2. Те, що клітина розмножується шляхом поділу, довів:
а) Р.Гук;
б) М.Шлейден;
в) Т.Шванн;
г) Р.Вірхов;
д) К.Бер.
3. Термін «клітина» запропонував у XVII ст.:
а) Р.Гук;
б) М.Шлейден;
в) Т.Шванн;
г) Р.Вірхов;
д) К.Бер.
4. Еукаріоти за будовою:
а) завжди одноклітинні;
б) завжди багатоклітинні;
в) одно- і багатоклітинні.
5. Активний транспорт відбувається:
а) за градієнтом концентрації;
б) проти градієнта концентрації;
в) незалежно від градієнта концентрації.
6. Чи всі клітини мають мембрани:
а) так;
б) ні?
(За кожну правильну відповідь 0,5 бала)
Середній рівень
1. Вкажіть риси будови і процесів життєдіяльності, притаманні рослинним
клітинам:
а) автотрофи;
б) гетеротрофи;
в) мають хлорофіл у цитоплазмі;
г) мають хлоропласти;
д) мають ядро;
е) мають целюлозну стінку; є)здатні рухатися;
ж) більшість не здатні рухатися.
2. Визначте рівень організації найпростіших:
а) молекулярний;
б) клітинний;
в) організмовий;
г) надорганізмовий.
3. Глікокалікс поверхневого апарату клітини виконує функцію:
а) захисну;
б)транспортну;
в) енергетичну;
г) сигнальну;
д) зумовлює взаємодію суміжних клітин.
(За кожну правильну відповідь 1
бал)
Достатній рівень
1. Заповніть таблицю «Порівняльна характеристика будови клітин прокаріотів
і еукаріотів».
Порівняльна характеристика будови клітин прокаріотів і еукаріотів
Структури клітини
|
Прокаріоти
|
Еукаріоти
|
Клітинна стінка
|
|
|
Цитоплазма
|
|
|
Ядро
|
|
|
Хлоропласти
|
|
|
2. Як відбувається обмін речовин між клітиною і зовнішнім середовищем?
(За кожну правильну відповідь 1,5 бала)
Високий рівень
1. Чому клітину називають структурною і функціональною одиницею живого?
(Відповідь обґрунтувати)
(За правильну відповідь 3 бали)
Немає коментарів:
Дописати коментар