11 клас

Урок 11 клас
Тема уроку:Поняття біосфери. Вчення В.І. Вернадського про біосферу.
Мета:
Навчальна: сформувати поняття про біосферу як оболонку живої матерії планети; з’ясувати розподіл живої речовини біосфери та її властивості; розширити знання учнів про оболонку Землі; обґрунтувати основні положення вчення Вернадського;
Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати та робити відповідні висновки й узагальнення, навички логічного мислення;
Виховна: виховувати бережливе ставлення до живих організмів планети як основної складової частини біосфери.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, хімія, фізика.
Матеріали й обладнання: схеми, малюнки, таблиці.
Основні поняття й терміни: літосфера, атмосфера, тропосфера, стратосфера, гідросфера, біосфера, озоновий екран, біогенна міграція атомів.

Хід уроку

І. Організаційний момент 
                                                                                          Епіграф до уроку:
                                  На Землі нема сили,що діє більш  постійно,а тому і                     
                    більш потужно  за своїми наслідками,ніж організми,узяті цілому.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                             В. І Вернадський


                                                                         

ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
     Розгадування кросворда
По горизонталі:
1.     Наука про живу природу. ( Біологія)
2.     Фактор, що є необхідним для нормального росту й розвитку рослин. ( Світло)
3.     Речовина, вміст якої в організмі людини становить близько 60%, медузи – 98%. Втрата близько 20% цієї речовини може призвести до смерті. ( Вода)
4.     Взаємодія між організмами. ( Симбіоз)
5.     Оболонка Землі, що є домівкою для більшості рослин, тварин і мікроорганізмів. (Літосфера)
6.     Озоновий …( Екран)
7.     Збільшення кількості особин виду внаслідок статевого процесу. ( Розмноження)
8.     Газова оболонка Землі. (Атмосфера)
По вертикалі:
1.     Оболонка Землі, заселена живими організмами.


1









2







3





4







5










6






7











8









          
 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів    
         Живі організми широко заселили нашу планету, діставшись найпотаємніших місць. В одних місцях вирує оазис життя і б’є фонтаном різноманітності по людській фантазії, що ніколи й уявити таке не могла.
         Інші куточки Землі є менш заселеними, і їхнє розмаїття зводиться лише до кількох десятків видів.
         Ключовим словом кросворда є біосфера. Що ж являє собою біосфера? Хто ввів поняття біосфери? Чому живі організми поширені повсюдно, але лише на певних глибинах і ви
Вправа „Очікування”.
2.Учитель: мета поставлена. Перед Вами зображений чарівний ліс,
де є кущі, трава та дерева. Кожна група повинна зараз обсудити, приблизно, що ви знаєте по цій темі і приклеїти свій паперець:
-         на траву, якщо нічого не знали і нічого не пам'ятаєте;
-         на кущі, якщо щось десь чули і щось знаєте;
-         на дерева, якщо досконало знаєте цю тему. 

Учні прікріплюють прапорці, кожний при цьому каже, що він сподівається дізнатися і очікує від цього уроку.
сотах? Відповідні на ці питання ми отримаємо на сьогоднішньому уроці.

ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Особливості оболонок Землі
Розвиток Землі, як і інших планет Сонячної системи, має свою тривалу геологічну історію. За цей час сформувалися її зовнішні оболонки: тверда ( літосфера), рідка ( гідросфера) і газоподібна ( атмосфера).
У формі бесіди відбувається розгляд питання й заповнення таблиці.
2. Поняття «біосфери»
Розповідь учителя
Давайте поміркуємо, чи рівномірно поширені живі організми на земній кулі? Мабуть, що ні. У чому полягають причини обмеження поширення живих організмів на земній кулі?
Скупчення живих організмів являє собою біосферу.
Поняття « біосфера» запропонував 1875 року австрійський учений Едуард  Зюсс.
Учення про біосферу створив видатний український учений В. І. Вернадський. На його думку, біосфера не є окремою єдиною оболонкою Землі, це лише частина її геологічних оболонок, населених живими організмами. Живі організми поширені у верхніх шарах літосфери, нижніх шарах атмосфери й по всій глибині гідросфери. Углиб літосфери живі організми можуть проникати на відносно незначні відстані ( наприклад, на глибині 2- 4 км переважно в нафтоносних пластах можуть мешкати лише деякі групи бактерій).
Проникнення живих істот углиб літосфери обмежене високою температурою ( понад +100 С) гірських порід і підземних вод на глибинах 1,5 – 15 км. Поширення організмів у атмосфері ( переважно спор і цист мікроорганізмів) обмежене озоновим екраном, оскільки вище нього майже все живе гине під дією космічного випромінювання.
Тож найбільшу концентрацію живих організмів спостерігають там, де умови їхнього існування найсприятливіші – на межі окремих геологічних оболонок Землі – літосфери й атмосфери, атмосфери й гідросфери, літосфери й гідросфери.
3.Учення В.І.Вернадського про біосферу
Повідомлення про життєвий і творчий шлях В. І. Вернадського ( учні готують заздалегідь).
Гра « Хвиля»
Клас сідає за круглий стіл. Учитель подає матеріал у вигляді тез. У кінці кожної тези ставить класу питання. У класі виділяють « світлі голови 2, які контролюють правильність тверджень учнів щодо теорії.
І. В.І.Вернадський виділяв рівні ( основні структурні компоненти) речовин біосфери. Кожна з цих складових характеризується специфічною, динамічною структурою та організацією.
         1) Жива речовина;
         2) біогенна речовина;
         3) нежива ( косна речовина);
         4) біокосна речовина;
         5) радіоактивні речовини;
         6) розсіяні атоми;
         70 речовини космічного походження ( метеорити).
        
Біологічна хвиля
         До складу метеоритів часто входить Ферум та його сполуки. Чому В. І. Вернадський виділив метеорити в окрему групу? Такі речовини є на Землі. Чи не доцільніше було б віднести метеорити до неживої речовини?
ІІ. Енергія Сонця – космічне джерело енергії в біосфері. Речовина біосфери приймає космічну енергію та стає активною. Організми трансформують променисту енергію Сонця в хімічну згідно із законами термодинаміки.

                    Фізична хвиля
         Чи всі живі організми здатні трансформувати фізичну енергію в хімічну?
ІІІ. «Тиск життя». В. І. Вернадський відзначив здатність живої речовини постійно зростати, розрахував швидкість можливого заселення поверхні Землі деякими організмами за умов безперешкодного існування. Так, для деяких бактерій достатньо 1,3 – 1,8 доби для заселення поверхні планети за умови відсутності дії несприятливих факторів.
 Екологічна хвиля
Чому, маючи можливість постійно зростати, живі організми мають обмежені ареали поширення? Деякі види, як, наприклад, африканські слони, знаходяться на межі вимирання?
ІV. Роль живих організмів. В. І. Вернадський уперше відзначив геологічну роль живих організмів.
Значення живих організмів:
-         акумулюють сонячну енергію;
-         багато мінералів і гірських порід мають біогенне походження ( осадові родовища сірки, заліза, мангану та інших металів), осадові породи вапняків;
-         накопичують хімічні елементи у тканинах свого тіла: Fe, Cu, MnN, SP тощо, а також у середовищі життя: земні рослини збагачують атмосферу й воду киснем, накопичують Нітроген у ґрунті;
-         більшість хімічних елементів здійснюють кругообіг через біосферу;
-         жива речовина породила склад атмосфери, гідросфери, ґрунту;
-         живі організми змінили рельєф земної поверхні, посиливши процеси осадонакопичення, вивітрювання та ерозії;
-         впливають на мікроклімат та геофізичні умови свого існування.

 Хімічна хвиля
Чому склад первинної атмосфери, відрізняючись від сучасної, містив NHCH  , CO , а сучасна атмосфера містить N , O та незначну кількість СО ?
V.               «Ноосфера». В.І.Вернадський зазначав, що можливості людини з її розумом і технікою такі значні, що вона може втручатися у хід геологохімічних процесів Землі й навіть змінювати їх природний напрямок.
Ноосфера – це етап розвитку біосфери, на якому людина, свідомо використовуючи свої знання, буде підтримувати існування біосфери та сприяти її розвитку.
              Історична хвиля
Чому ноосфера виникла зовсім недавно порівняно з часом існування людства?

V. Узагальнення й систематизація знань
Поміркуйте:
-         Чому саме В.І.Вернадський створив учення про біосферу?
-         Що поклав в основну поняття « плівки життя» В.І.Вернадський? Чи можемо ми назвати їх біосферою?
-         Що покладено в основу класифікації речовин, створеної В. І. Вернадським?
-         Коли виникла біосфера? У чому полягає особливість цього виникнення?
-         Якщо вважати ноосферу сферою розумної діяльності людини, коли вона свідомо мала змогу впливати на навколишнє середовище, то як давно вона виникла й у чому полягають причини її виникнення?
-         Чи є ідентичними поняття ноосфера й антропогенний вплив?
      
Доповніть речення:
а )у... на висотах між 7 – 8 км. (над полюсами), 17 – 18 км. (над
 екватором) та 50 км. сформувався... ...;
 б)поняття... запропонував у 1875 році австрійський геолог...;
 в)учення про... як особливу частину Землі, населену живими
організмами, створив український вчений...;
г)... – сукупність усіх біогеоценозів Землі, єдина глобальна  екосистема вищого порядку;
  д)... – новий стан біосфери, за якого розумова діяльність людини стає визначальним фактором її розвитку.
Обмін між групами. Перевіряємо. Оцініть один одного. Одне питання коштує 2 бали. Поставте оцінки.
VІ. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія
( Учням  можна запропонувати усні відповіді чи заповнити картки.)
-         Що  я дізнався на уроці?
-         Чи отримав я корисні знання на уроці?
-         Де я можу застосовувати отриманні знання?
-         Що сподобалося на уроці?
-         Що потрібно було б змінити на уроці?
-         Оцінка корисності уроку.

VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати в параграф підручника та відповісти на питання після нього.










Урок прес- конференція.(Біологія 11 клас)
Тема: Вплив діяльності людини на стан біосфери. Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери.
Мета уроку:
Навчальна:  Сформулювати уявлення про  діяльність людини як геологічну силу, яка активно змінює всі оболонки Землі. Показати сучасний стан біосфери і необхідність екологічного мислення для розв’язання проблем, які стоять перед людством. Допомогти учням вибрати посильний для них вклад в спаву збереження навколишнього середовища.
Виховна :Формувати в учнів ціннісні орієнтації на збереження природи, уміння гармонійно взаємодіяти з довкіллям і безпечно жити у високотехнічному суспільстві.
Розвиваюча:розвивати логічне мислення.


Обладнання: фотографії, ілюстрації: „забруднення атмосфери”, „Вимерлі види тварин в ХVІІ – ХХ ст.., схема ”Тепличний ефект”, „Проблема питної води”; надписи спеціальностей (кореспонденти  газети „Новоукраїнські новини”, „21 канал”, „Новий погляд”, еколог, статистик, метеоролог, лісник, міністр енергетики, гідробіолог, міністр  агропромислового комплексу)
Форма уроку:   прес-конференція з елементами ділової  гри.
Базові поняття і терміни:  демографічний вибух, перенаселення, ерозія грунтів, зрошення, урбанізація, мегаполіс, природні ресурси, раціональне використання природних ресурсів.
Методи та прийоми:
·        Інформаційно-рецептивний: діалог;
·        Проблемно - пошуковий:   знання відповідей на поставленні питання, формулювання висновків.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель.  У процесі свого історичного розвитку вид Людина розумна поступово втратила свою залежність від природи. На певному етапі розвитку цивілізації людина почала активно перетворювати природу і її вплив на довкілля зростав з кожним століттям, доки не став провідним екологічним фактором. Але діяльність людини,  яка визначає нині  обличчя нашої планети, поставила її перед складним вибором: або і далі жити за принципом „після нас хоч потоп”, нехтуючи законами природи, або ж розвивати те, що американський еколог  Ольдо Леопольд називав  „екологічною освітою” , тобто відповідальність перед наступними поколіннями людей за стан нашої планети. Перелік екологічних проблем, породжених діяльністю людини, чималий. Невирішеність цих проблем поставило людство на межу біосферної кризи, яка загрожує самому його існуванню. Розглянемо ці проблеми на прес-конференції: „Діяльність людини і сучасний стан біосфери”.
На запитання кореспондентів відповідатимуть спеціалісти різних галузей наук.
Прес - конференцію почнемо з виразів, які дадуть нам глибше зазирнути в суть проблеми:
„Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми станемо” 
Ж. Ростан.
„Я насмілюся стверджувати, що з усіх знань це найкорисніші для нас знання – знання природи, її законів”
            Ж. – Б. Ламарк.
Кореспондент газети „Новий погляд”
Ми стоїмо на межі біосферної кризи. Які проблеми стоять перед людством, що загрожують існуванню самої людини?
Статистик: Причиною багатьох проблем, які стоять перед людством є швидке збільшення населення нашої планети. За підрахунками вчених у VІІ тис. до н. е.  населення Землі не перевищувало 10 млн. осіб;
на початку нашої ери – 300 млн.,
в середині ХVІІ ст..  – 700 млн.,
у 1970 р – 3,6 млрд.,
а в 1990 р. -  5,3 млрд. осіб
прогнози до 2030р – 9 млрд.
Лише за останні 50 років населення Землі збільшилося вдвічі, що дає підстави стверджувати про справжній демографічний вибух, наслідки якого загострює проблему забезпечення його продовольчими ресурсами. Отже, стоїть проблема перенаселеності певних регіонів, щоб забезпечити ресурсами необхідними для існування людини.
Кореспондент газети „21-канал”
Щоб забезпечити населення продовольчими продуктами зумовлює щорічне збільшення площі орних земель. Який сучасний стан ґрунтів нашої планети, та нашого Новоукраїнського регіону?
Міністр агропромислового комплексу.
Внаслідок ерозії та інших процесів запаси гумусу нашої планети щорічно зменшуються приблизно на 24 млн. тонн, а площа пустель лише за останні 25 років збільшилася на 120 млн. га. Якщо процеси ерозії ґрунтів своєчасно не зупинити, то вже наприкінці ХХІ ст. майже третина всіх орних ґрунтів може стати непридатною для с/г використання. В Новоукраїнському районі багато орних земель своєчасно не зорюються, правильно не обробляються, поля заростають бур’янами, які виснажують землю. Надмірна кількість пестицидів забруднюють природні екосистеми, продукти харчування, питну воду, з якими вони можуть потрапляти в організм людини, що спричиняє захворювання дорослих і дітей. Тому ця проблема стоїть невирішеною.
Кореспондент газети „Новий погляд”
- Чому великі міста та їхні околиці є  прикладом забруднення промисловими та побутовими відходами? Які проблеми з цього питання є у Новоукраїнці?
Мер міста Нині в містах проживає 40% населення нашої планети, хоча вони займають не більше 0,5% її площі. Великі міста та їхні околиці є прикладом природного середовища, найспотворенішого діяльністю людини: руйнування природних екосистем, забруднення промисловими та побутовими відходами, інтенсивний рух транспорту. Причина в цьому – низький рівень екологічного мислення у населення. Люди призвичилися до „моя хата з краю, нічого не знаю”, висипають сміття просто біля своїх будинків. Сміття вчасно не вивозиться, не вистачає транспорту і коштів на реалізацію цієї проблеми, немає підприємств на утилізацію побутових відходів.
Кореспондент.
Останнім часом ми спостерігаємо масове вирубування посадок в нашому місті. За останні роки засуха в літній період не дає дозріти фруктам і овочам.
Лісник. За підрахунками вчених, протягом останніх 10 тис. років унаслідок діяльності людини, площа лісів на нашій планеті скоротилася не менше ніж на 1/3. і навіть тепер, коли людина починає усвідомлювати катастрофічні наслідки цього процесу, площа лісів щорічно скорочується майже на 17   млн. га. Винищуються ліси, які відіграють провідну роль у підтриманні екологічної рівноваги на нашій планеті. Накопичення в атмосфері призводить до масового знищення видів рослин і тварин.В нашому місті вирубування лісів призводить до порушення кругообігу води в біосфері, що спричиняє засуху. Тому ми повинні жити за принципом „зрубав дерево –  посади три”.
Кореспондент газети „Новий погляд”
- Яку небезпеку для довкілля становлять кислотні дощі та руйнування озонового екрана?
Еколог.  Атмосферу забруднюють шкідливі для людини та інших організмів викиди промисловості, вихлопні гази автотранспорту (сполуки Сульфуру, амоніак, метан, важкі метали). Особливу небезпеку для довкілля становлять кислотні дощі, спричинені забрудненням атмосфери сірчистим газом (щорічно в атмосферу надходить близько 160 млн. тонн діоксиду сульфуру і натрій оксиду). Ці дощі зумовлюють тяжкі наслідки: стають мертвими прісні водойми, гинуть ліси, спостерігаються значні втрати врожаю. А руйнування озонового екрана внаслідок надходження в атмосферу хлорфторвуглецевих сполук. Ці сполуки використовують у холодильних агрегатах, кондиціонерах, аерозольних балончиках. За підрахунками вчених вже зруйновано до 5% озонового екрана, що може спричинити появу так званих озонових дірок, через які шкідливі ультрафіолетові промені можуть сягати поверхні Землі.
Кореспондент
- Як людина впливає на гідросферу?
Мер міста. Діяльність людини негативно впливає і на стан водойми. Виникають проблеми забруднення промисловими і побутовими стоками, пестицидами та добривами, які вимиваються з агроценозів, осушення. Погіршення санітарного  стану водойм. Наші жителі забруднюють річку різними хімічними, біологічними, фізичними методами. Потрапляння у воду сполук Фосфору і Нітрогену сприяє масовому розмноженню ціанобактерій (Явище, яке називається „цвітіння води”), що спричиню масову загибель інших гідро біонтів (через нестачу кисню) і купатися в такій воді неможливо. Люди, що живуть біля берега, кидають сміття, пташиний послід прямо в річку, що призводить до гибелі риби, молюсків, земноводних.
Масову загибель гідро біонтів спричиняють аварії танкерів з нафтопродуктами, унаслідок чого нафтова плівка вкриває значні площі водойм. Так у Дніпрі майже зникли прохідні осетрові риби через перекриття доступу до нерестилищ із Чорного моря.
Кореспондент газети „21-канал”
- Як в Україні зберігаються радіоактивні відходи?
Міністр енергетики. В останні роки загострилися проблеми використання АЕС,  які діють у понад 30 країнах світу. Це і розв’язання проблем безаварійної роботи АЕС, і забруднення радіонуклідами територій, які їх оточують, і захоронення відпрацьованого ядерного палива. Так,  ще й досі не розроблені надійні способи зберігання радіоактивних відходів: термін експлуатації контейнерів, в яких вони зберігаються,  важко зіставити з періодом напіврозпаду радіоактивних сполук (у деяких ізотопів він може перевищувати 24 тис. років)
Кореспондент газети „Новий погляд”
- Чим зумовлені зміни клімату нашої планети?
Метеоролог. Останні роки ми спостерігаємо явище глобального потепління. Причиною зміни клімату Землі є  діяльність людини. Зокрема інтенсивний розвиток промисловості та енергетичного комплексу збільшують концентрацію ватмосфері вуглекислого газу. Як ви пам’ятаєте, це явище має назву „тепличний ефект”, унаслідок якого підвищується температура біля поверхні Землі. Якщо цей процес триватиме й далі, то вже до середини ХХІ ст.. температура  довкілля може зрости на 5˚С. Це спричинить танення льодовиків і підйом рівня води у Світовому океані на 1-2 м,  затоплення понижених місцевостей, а урагани і суховії перетворять на пустелі значні території.
Кореспондент газети „21-канал”
 - Чим зумовлене зникнення видів рослин і тварин? Ми останнім часом чуємо, що різко знижується їх кількість. Що є причиною такого зникнення?
Еколог. Інтенсивний вплив людини на природні біогеоценози спричинив вимирання багатьох видів тварин. Рослин, грибів. За підрахунками вчених, починаючи з 1600 року, тільки птахів зникло  94 види і 164 підвиди, ссавців – 63 види і  понад 70 підвидів. Серед яких дикий бик (тур), дикий кінь (тарпан), морська корова, сумчастий вовк, нелітаючий голуб фронт. А кількість зниклих видів безхребетних тварин і грибів взагалі важко підрахувати.
Тепер на межі зникнення понад 25000 видів рослин, 200 – ссавців, 250 – птахів, десятки тисяч видів безхребетних тварин.
Отже, вимирання будь-якого виду організмів збіднює генофонд нашої планети, оскільки він має унікальний набір генів.
Учитель. Сьогодні на прес – конференції ви познайомилися з проблемами біосферної кризи в світі, та деякими екологічними проблемами нашого міста Новоукраїнка.  Як уникнути глобальної екологічної кризи на планеті? Які кроки потрібно  здійснити для розбудови екологічно стабільного суспільства? Ми ознайомимось на слідую чому уроці. А на цьому прес – конференція закінчена.

Немає коментарів:

Дописати коментар