Виховна робота

       Інтелектуальна гра "Екологічний бумеранг"










Екологічний бумеранг
Мета: поглибити знання з екології та біології; навча­ти учнів самостійно мислити; розширювати кругозір; розвивати інтелектуальні здібності, увагу, ініціативу, творчість та культуру спілкування; виховувати береж­ливе ставлення до навколишнього середовища, любов до природи.
Обладнання: картки, скринька, годинник, лавро­ве листя, соняшникове насіння, цибулина, настій ва­леріани.
ХІД ЗАХОДУ
Ведуча
Переорано землю, переорано небо —
Наче нам на цім світі вже нічого й не треба:
Ні трави, ні повітря, ні річок, ані квітів,
Наче прагнемо разом на край світу злетіти.
Загубили ми дуїиі і розвіяли думи.
Зупинися, людино, хоч на мить і подумай..
Роки летять, скаженіють, ми спішим за прогресом,
Тільки ставлять навіщо нам під ліжко АЕСи?
Трощим ліс і дерева, що в гаях притаїлись.
Та невже ж ми нічого за життя не навчились?!
Ведучий. На порозі XXI ст. людство зіткну­лося з такими основними «бідами» планети Земля  як:
-кислотні дощі;
-виникнення й розвиток «парникового ефекту»;
-руйнування озонового шару;
-нестача прісної води;
-зменшення біологічної різноманітності.
Ведуча. І тому ви, як майбутнє нашої країни, повинні осягнути свідомістю й серцем, що доля довкілля — наша доля, і зробити все для того, щоб використати свій шанс — допомогти рідній природі.
Ведучий. Організатори гри-конкурсу «Еко­логічний бумеранг» вітають вас і впевнені, що тут зібралися ті, хто добре розуміє: Земля — це наш спільний дім, й іншого немає й не може бути.
Ведуча. «Екологічний бумеранг» означає, що дії людей на планеті Земля вже найближчим часом можуть повернутися великими катастрофа­ми. Адже «бумеранг» — це повернення.
Ведучий. У грі завжди є переможці й пере­можені. І не важливо, кому сьогодні більше пота­ланить. Головне, щоб панувала атмосфера добро­ти, взаємопідтримки. Хай усім вам щастить.
Ведуча. Отже, до участі запрошую дві ко­манди. (Команди оголошують назву та капітана.)
З командами ми вже знайомі, а зараз предста­вимо шановне журі, котре буде оцінювати грав­ців. (Представляє членів журі.)
I тур “Візитка» кожна  команда представляє свою назву ( оцінюється 10 балів )

Ми команда соколи,
Небезпечні хижаки.
На шматочки вас порвемо,
Перемогу заберемо.
Ми є сильні і могучі,
Подолаємо усі кручі.
Гострі дзьобики ми маємо,
Чим поживу добуваємо.
Хижаки ми є страшні
І бояться нас усі.
Як побачите ви нас,
То злякаєтесь ураз.
Привітання суперникам
Ми суперників вітаємо,
Всім удачі вам бажаємо.
Соколів побачте в ділі,
Й приступайте  ви до дії.
Й головне ми пам`ятаємо,
Що в кінці цієї гри
Переможці вийдемо ми.
Бо ми зібрана команда,
Ми команда соколів.
Візитка команди «Сови»
Вас вітають мудрі сови,
Елегантні й неповторні.
На землі усі нас знають,
І цінують й поважають.
Не дамо в образу злим,
Недбайливим й полохливим
Ображати й зневажати
Наших друзів дорогих.
І маленьке зайченя,
І велике ведмежа,
Образити не дамо.
Але тільки ти образиш,
Брата меншого удариш,
Враз прийдемо ми до тебе
І боятимешся ти
Підіймати свою руку злу
 На беззахисну й малу
Нашу рідну красу.
Привітання суперникам
Ми суперників вітаємо,
Любих друзів поважаємо,
Адже ви такі ж, як ми,
Бережливі й дбайливі.
Перемоги вам бажаємо,
Але одне ми пам`ятаємо,
Що сьогодні піддаватись
Ми й не думали збиратись.
Тож чекайте рівний бій,
Де перемогу заберемо
Других шансів не даємо!
І I тур «Розминка»
Ведучий. Командам запропоновано запитан­ня, на їх обговорення — 30 с. Якщо є відповідь, капітан піднімає руку й відповідає. Кожна пра­вильна відповідь — 1 бал. За вигуки та підказки вболівальників із команди знімають бали.
Запитання
1. Назвіть найбільш «німу» тварину на планеті. (Жирафа)
2. Яку квітку в Америці називають «квіткою бо­гів»? (Чорнобривці)
3. Назвіть стародавню назву річки Дніпро. (Сла­вутич)
4. Скільки очей у бджоли? (П’ять — три ма­ленькі зверху й два спереду)
5. Яка рослина поширилася в Україні після на­шестя татар? (Аїр, або татарське зілля)
6. Назвіть найбільшу ягоду у світі. (Гарбуз)
7. Птах, який може висіти в повітрі, літати задом наперед, невеличких розмірів (як джміль). (Колібрі)
8.Яка комаха завдає найбільшої шкоди рослинництву . (Перелітна сарана )
9. Небезпечний масовий  шкідник картоплі. (Колорадський жук )
10. Руда хитрунка. (Лисиця )
Ш тур «Чарівна скринька»
Ведуча. Необхідно відгадати, що заховано у скриньці. За кожну правиль­ну відповідь — 2 бали. Обговорення — 30 с. Не можна викрикувати раніше, ніж буде надана вся інформація про предмет. За порушення правил із команди знімають 1 бал.
Завдання для І команди
1.  У чарівній скриньці лежить листя рослини, яке не можна їсти. Цю рослину давні греки присвячували Аполлону. Ним нагороджують художників, артистів, учених. Саме звідси пішла назва слова «лауреат».
Що це за рослина? Де її використовують у наш час? (Лаврове листя. Для приготуван­ня їжі)
2.  У скриньці є ласощі, що визрівають на добре відомій рослині, її батьківщина — Мексика. 1874 р. академік Севергін у книжці «Правила проростання» писав: «Вважають, що ця росли­на здатна зцілювати рани. Ці ласощі найчас­тіше їдять папуги, з нього можна отримувати олію, пересмажені ласощі мають запах кави, з них виготовляють наливку». Що лежить у скриньці? (Насіння соняшника)
Завдання для II команди
1.  Щоб визначити, що міститься в чарівній скриньці, послухайте уривок із твору Марка Твена: «Піт підстрибнув на два аршини, видав войовничий крик і забігав по кімнаті, натика­ючись на меблі, перевертаючи горщики для квітів, створюючи страшний безлад. Потім він почав танцювати на задніх лапах у скаженому захопленні, закидаючи голову назад, волаючи на весь дім про своє невимовне щастя, потім знову забігав по дому, сіючи на своєму шляху хаос. Тітка Поллі якраз зайшла в ту хвилину, коли він, зробивши кілька феноменальних сальто-мортале, з криком вискочив у відкрите вікно, захоплюючи за собою горщики з квіта­ми, котрі чомусь залишилися цілими».
Про яку домашню тварину йдеться? У скриньці лежить знеболювальне, яким на­поїли тварину. Що це? (Настій валеріани, на­поїли кота)
2.  Цей талісман носили на грудях середньо­вічні рицарі. Йому приписували чудодійні властивості, нібито він здатен оберігати воїнів від стріл і ударів меча.
Філософи давнини, розрізаючи цей за­гадковий предмет навпіл, пояснювали своїм учням будову Всесвіту, тобто він був наочним прикладом для вивчення астрономії.
У всі часи й у всіх народів йому припису­вали лікувальні властивості, особливо зверта­ли увагу на запах, а в середні віки запевняли, що цей запах навіть захищає від захворювань. Який предмет заховано? (Цибуля)

IV тур «Відгадай, що це»
Ведучий. Гравці з різних команд по черзі підходять і витягують завдання. Те, що написано на картці, потрібно показати без слів: із допомо­гою рухів і звуків. У пантомімі має взяти участь якомога більша кількість членів команди (супер­ники відгадують). На підготовку — 1 хв. Кон­курс — 5 балів.
Картки
1.  Шум моря. Плюскіт хвиль об скелю, почина­ється шторм. Людина в човні просить про до­помогу.
2.  Ранок на фермерському дворі.
3.  Сорокаградусний мороз, купання моржів.
4.  Люди проводжають корабель, який пливе в навколосвітню подорож.
V тур «Виберіть правильну відповідь»
Командам пропонують запитання і три варіан­ти відповіді. На обговорення — 30 с. Коли коман­да готова, капітан піднімає руку. За порушення правил знімають 1 бал.
Запитання
1.  Сміття, що найчастіше забруднює нашу Зем­лю, — це:
     пластмаса;
     скло; .
     метал.
2.  Перед тим як спалити відходи, їх необхідно:
     розсортувати;
     зібрати в одному місці;
     подрібнити на невеличкі частини.
3.  Папір, що ви викинули в лісі, мікроорганізми «з’їдять» протягом:
     1-2 років;
     5-8 років;
20 й більше років
4.   Перше місце за загальним об’ємом викидів шкідливих речовин в атмосферу посідає:
      теплоенергетика;
      нафто- й газапереробка;
      автотранспорт.
5.   Яку країну називають «сміттєвим ящиком» Європи?
      Британію;
      Україну;
      Польщу.
VI  тур «Далі, далі...» (конкурс  капітанів )
Ведуча. Протягом 1 хв ми зачитуватимемо запитання. Намагайтеся якомога швидше відпо­вісти, щоб набрати максимальну кількість балів. Якщо відповіді не знаєте, не втрачайте час і ка­жіть «Далі!». Кожна правильна відповідь — 1 бал.
Приклади запитань
1.      Повітряна оболонка Землі. (Атмосфера)
2.      Чи можна впіймати ящірку за хвоста? (Ні)
3.      Найулюбленіша їжа самки комара. (Кров)
4.      Сукупність тварин. (Фауна)
5.   Площа, на якій вирощують сільськогосподар­ські культури. (Поле)
6.   Король ботаніки (Карл Лінней )
7.   Які квіти названі іменами людей ( Роза, Лілія)
8.   У якої річкової тварини скелет міститься ззовні (Рак )
9.      Пристрій для визначення сторін горизонту. (Компас)
10.   Картина, на якій зображена природа.  (Пей­заж)
11.   Якої речовини немає в пустелі. (Води)
12.   Найглибше озеро. (Байкал)
13.  Зовнішня частина дерева. (Кора)
14.  Кільчастий черв'як, який живе у водоймах і ссе кров хребетних тварин (П'явка)
15.  Яка водорость побувала у космосі (Хлорела )
16.   Тварина, зброєю якої є жалкі клітини, що містять отруту (Гідра

17.  Найбільша наземна тварина (Слон )
18.  Наука про тварин (Зоологія)
19.  Перша хордова тварина ( Ланцетник )
20.  Найпростіший збільшувальний прилад (Лупа)
 VII конкурс  « Ми знаєм більше »
Написати якомога більше прислів`їв і приказок , що стосуються тварин України. ( 1 бал )
Журі оголошує результати гри й визначає команду-переможницю.
Ведуча. Дякуємо за участь у нашій грі. До нових зустрічей!






Немає коментарів:

Дописати коментар